Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Derviş Eroğlu, KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı oldu

Derviş Eroğlu, KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı oldu

Tarih 19 Nisan 2010, 10:01 Editör

KKTC halkı, beş yıl önce çözüm ve AB vaatleriyle iktidara getirdiği Mehmet Ali Talat'a ikinci bir şans vermedi. Ada'da Talat dönemi biterken, sağın tecrübeli adayı Başbakan Derviş Eroğlu oyların yüzde 50.3'ünü aldı.

KKTC halkı, beş yıl önce çözüm ve AB vaatleriyle iktidara getirdiği Mehmet Ali Talat'a ikinci bir şans vermedi. Ada'da Talat dönemi biterken, sağın tecrübeli adayı Başbakan Derviş Eroğlu oyların yüzde 50.3'ünü aldı. Lefkoşa dışındaki bölgelerde Talat'a fark atan ama sadece 478 oy sayesinde ilk turda seçilen Eroğlu, "Müzakereler devam edecek" dedi.
Kıbrıs Türk halkı dün tarihi bir seçim sonucunda önümüzdeki 5 yıl Rumlarla görüşmeleri yürütecek Cumhurbaşkanı'nı belirlemek üzere sandığa gitti. Seçimde, oy pusulası sıralamasıyla, Derviş Eroğlu, M. Kemal Tümkan, Arif Salih Kırdağ, Mehmet Ali Talat, Zeki Beşiktepeli, Ayhan Kaymak ve Tahsin Ertuğruloğlu yarıştı. Seçimlere katılım oranı yüzde 75'in üzerine çıktı. Talat'ın cumhurbaşkanı seçildiği 2005'teki seçimlerde katılım yüzde 69'da kalmıştı.
Talat, kendisiyle beraber favori gösterilen Başbakan Eroğlu'na ilk turda yenildi. Eroğlu'nun, rakibi Talat karşısında büyük bir fark yakalayamaması ise KKTC halkının ikiye bölündüğü ve karşısında büyük bir muhalefet bulacağının göstergesi oldu. Seçimlerin başa baş bir mücadeleyle geçmesine yarışa son anda sürpriz bir şekilde katılan Tahsin Ertuğruloğlu neden oldu. İktidardaki UBP'den Derviş Eroğlu aday olmasına rağmen, parti kararına karşı çıkarak bağımsız aday olan Ertuğruloğlu oyları böldü. Eroğlu, zafer konuşmasında, Rumlarla hemen görüşme masasına oturacağını ve masadan kalkmayacağını söyledi. Eroğlu şu ifadeleri kullandı:
 
‘Türkiye ile işbirliği sürecek'
"1963'ten bu yana halkımın hizmetindeyim. Kıbrıs sorununa ve halkıma ömrümü verdim. KKTC'nin seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak konuşuyorum. Seçim sürecinde ve öncesinde benim için ‘uzlaşmaz' dediler. Böyle sözlere itibar etmeyin, göreceksiniz, Türkiye ile en sıcak ilişkilere sahip lider ben olacağım. Hükümetlerim döneminde de en uyumlu ben oldum. ‘Masadan kaçacak' dediler. Göreceksiniz, masadan kaçmayacağım. Masada Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını onurlu bir şekilde savunacağım, Anavatan Türkiye için Kıbrıs milli davadır. Bizim milli davamızda Türkiye ile çok yakın ilişkiler içinde olacağım. Özetle, Türkiye ile en uyumlu şekilde bu müzakereler masadan kalkmadan devam edecek. Bana yapılan ithamların hiçbirine inanmayın."
 
Rumlar: Olumsuz sonuç
Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesinin "olumsuz bir gelişme" olduğunu söyledi. Stefanu, "Önemli olan bu gelişmenin esaslarını ele almak, çözüme erişmek için taktiklerimizin ne olacağı ve sorunların üstesinden nasıl geleceğimizdir" dedi. Rumlar, gelecek hafta 3 gün üst üste Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yapıp durumu değerlendirecekler.
 
Görüşmeler ne olur
Talat, görüşmeleri aynen devam ettirme kararlılığında olduğunu vurguluyordu. Eroğlu'nun ise özellikle egemenlik ve garantiler başta olmak üzere masada sert bir tutum takınmasından endişe ediliyor.
İki lider de çözümü savunuyor ancak aralarında büyük bir felsefe farkı var. Talat, iki kesimli, iki toplumlu, iki kurucu devlet esasında bir federasyon konusunu görüşüyordu. Eroğlu ise iki kurucu devlet olması gerektiğini savunuyor.
İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Kıbrıs'a dönen ve 1974 öncesinde Rum saldırılarında yaralanan Türkleri tedavi ederek adını duyuran Dr. Derviş Eroğlu, 1976'da siyasete girerek UBP liderliğinde 18 yıl Başbakanlık yaptı. 72 yaşındaki politikacı, 2000 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rauf Denktaş ile ikinci tura kalmayı başardı. Ancak ikinci turda ‘baskı yapıldığını" ilan ederek olaylı bir şekilde adaylıktan çekildi. 2004'te Annan planı referandumuna partisiyle birlikte tek başına "hayır" kampanyası yürüten Eroğlu, geçen yıl Mayıs ayında yapılan seçimlerde yüzde 46 oranında oy alarak yeniden başbakanlığa seçildi.

Bu haber 3227 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinliklerimiz

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti...

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti... Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu MKG'nin Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği "Tü...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) VIII. Küresel Isınma Kurultayı'nı 30 Kasım 2016 Çarşamba günü Tarihi Havaga...

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği