Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sabancı: Girişimci olmanın bir reçetesi yok

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sabancı: Girişimci olmanın bir reçetesi yok

Tarih 27 Nisan 2010, 09:43 Editör

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Genel Başkanı Ali Sabancı, "Girişimci olmanın bir reçetesi yok. Girişimci olmak demek, yaptığı işe ruhunu vermek demektir" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Genel Başkanı Ali Sabancı, “Girişimci olmanın bir reçetesi yok. Girişimci olmak demek, yaptığı işe ruhunu vermek demektir” dedi. Denizli Genç Girişimciler Kurulu'nun davetlisi olarak kente gelen Sabancı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde düzenlenen “Girişimcilik” konulu panelde konuştu. Mizahi konuşma tarzı ile sık sık alkış alan Sabancı, Türkiye'de her 100 kişiden sadece 6'sının girişimci olduğunu söyledi. Sabancı, “Girişimci olmanın bir reçetesi yok. Girişimci olmak demek mal sahibi olmak demek değildir. Girişimci olmak demek, yaptığı işe ruhunu vermek demektir. Resmi işsiz sayımız 3 milyon 300 bin kişi. Soyadınız Sabancı olmuş, yabancı olmuş, önemli değil. İşsizlik Türkiye genelinde bir problem. Her 100 kişiden 6'sı Türkiye'de girişimci. Yani kendi işini kurmak için yola çıkmış kişi sayısı. 3 milyon tane erkek, 80 bin tane kadın var girişimci. Bu sayı çok az” diye konuştu. Konuşmasını kısa tutan Sabancı, “Bana bu konuda soru soran var mı arkadaşlar? Yumurta, bozuk para, havlu, bornoz, atacak falan” diyerek espri yaptı. Panelde konuşan TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Sinan Ergin de, Kurul'un geçen yıl başlattığı Bonus Akademi iş programı sayesinde 1500 kişinin iş sahibi olduğunu, programa destek veren sponsor firmaların bu yılki programda da 3 bin işsize iş imkanı sağlama sözü verdiklerini söyledi.
Panelistlerden Üst Kurul Üyesi Esra Tarhan Civelek de, konuşmasında, iş hayatındaki tecrübelerini anlattı. Çalıştığı bir firmada görev yapan Fransız yöneticinin kendisine, “Üniversite yıllarında solcu olmayanın kalbi yoktur. Üniversiteyi bitirdikten sonra solcu olmaya devam edenin aklı yoktur” dediğini aktaran Civelek, bunu üniversiteden mezun olduktan sonra daha iyi anladığını vurguladı. Bunun üzerine, işçi çocuğu olduklarını, kimsenin kendilerine “akılsız” diyemeyeceğini ifade eden 5-6 üniversite öğrencisi, konuşmayı protesto ederek salonu terk etti. Dinleyiciler arasından bir genç de soru cevap bölümünde, Ali Sabancı ve TOBB Genç Girişimcileri Kurulu Üyelerini 1 Mayıs işçi bayramını kutlamak üzere Taksim Meydanı'na davet etti. Sabancı, bunun üzerine söz alarak, “1 Mayıs'ta meydanlara gidecek misin diyorsun bana. Bunun ne alakası var bugünkü konuşmalarla” dedi.

Bu haber 3082 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği