Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

EGD, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli ile buluştu

EGD, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli ile buluştu

Tarih 02 Kasım 2010, 11:55 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli ile bir araya geldi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği yönetim kurulu üyeleri, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli’nin daveti üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Anadolu Hisarı’ndaki Sosyal Tesisleri’nde verilen yemekte bir araya geldi. Toplantıda denizcilik sektörü ile ilgili bilgi verildi.

Yemeğe Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli’nin yanı sıra Denizcilik Müsteşarlığı Müşaviri Prof. Dr. İdris Bostan, Ekonomi Gazetecileri Derneği(EGD) Başkanı Celal Toprak, EGD Başkan Yardımcısı Selçuk Geçer,Yönetim Kurulu üyeleri; Çetin Ünsalan ve Murat Gülderen katıldı.

Toplantıda, İDO’nun özelleştirme süreci, İspark’ın yeni projesi Tekne Parkları, Türk Boğazlarındaki gemi trafiği, marinalar, balıkçı barınakları, Türk denizciliğinin Türkiye ekonomisine yansımaları gibi konular konuşuldu.

Ulaştırma Bakanlığı’nın ve Denizcilik Müsteşarlığı’nın son yıllardaki çalışmaları hakkında bilgiler veren Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli İDO’nun özelleştirilmesinin önemli bir adım olduğunu belirterek, gerekirse diğer kurumlarda da özelleştirmeye gidilebilineceğinin sinyallerini verdi. İDO seferlerinin bütün iskelelere yapılması konusundaki bir öneriye ise bunun arz talep dengesi ile doğru orantılı olduğunu, seferlerin yapılacağı bölgelerde kullanım oranlarının belirleyici etken olduğunu belirtti.

İspark’ın Tekne Park Projesi’ne de dikkat çeken Şevli, Türkiye’deki tekne sahiplerinin bu konudaki mağduriyetinin ortadan kaldırmak istediklerinin dile getirdi. Boğazda yapılacak olan tekne parklar için kurum ve kuruluşlardan görüşler aldıklarını ve toplantıların devam ettiğini kaydeden Şevli, Anıtlar Kurulu ile toplantılara devam edildiğini aktardı Tekne Parkların İSPARK’ın karada yaptığı projenin bir devamı olduğunu dile getiren Bölge Müdürü, bu proje sayesinde değnekçiliğin ortadan kaldırıldığını savundu. Bu projeye yüzen marina diyenler olduğunu aktaran Şevli, projenin yüzer marina olmadığını, karadaki projenin denize uygulandığının altını çizdi.

Deniz Kültürü’nün önemine de vurgu yapan Şevli bunun için Denizcilik İhtisas Kütüphanesi kurma düşüncesini katılımcılarla paylaştı. Konu üzerine söz alan Denizcilik Müsteşarlığı Müşaviri Prof. Dr. İdris Bostan, deniz kültürünün önemine değindi. Haliç’in Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülme projesi hakkında bilgiler veren Bostan, Haliç’teki eşsiz havuzların değerinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Haliç’te İDO’nun gemilerinin yapım ve tamiratının yapıldığını aktaran Bostan, bu aşamalarda havuzlarda oluşacak tahribatlarla geri döndürülemeyecek hataların, zararların olabileceğine değindi.

 

Bu haber 4557 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinliklerimiz

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti...

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti... Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu MKG'nin Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği "Tü...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) VIII. Küresel Isınma Kurultayı'nı 30 Kasım 2016 Çarşamba günü Tarihi Havaga...

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği