Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

EGD Üyeleri Kocaeli'nde Buluştu...

EGD Üyeleri Kocaeli'nde Buluştu...

Tarih 02 Şubat 2011, 10:37 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nce (EGD) Anadolu Buluşmaları etkinliği kapsamında Millenicom'un destekleriyle Kocaeli Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda "İşletmelerde maliyeti düşürme yöntemleri" konuşuldu.

BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel İstanbul'daki asgari ücretle Karsta'ki ücretin aynı olmasının büyük bir handikap olduğunu belirterek "Hayat şartları bölgeye göre değişiyor. İstihdamda en büyük teşvik bu yönde olmalıdır. Asgari ücreti kalkınma ajansları belirlemelidir" dedi.
 
Ekonomi Servisi-Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Türkiye'deki şatihdama katkının en etkin yolunun bölgeye göre asgari ücretten geçtiğini belirterek asgari ücret düşük olarak gözükse bile bunun işverene maliyeti bin TL'yi geçiyor. Bu nnedenle bölgelere göre farklı asgari ücret uygulanırsa sanayi daha çok büyür. İstanbul'daki asgari ücret ile Kars'taki ücret aynı olmamalı. Aynı ücret ile doğu ve güneydoğu bölgelerinde insanlar rahatlıkla geçinebilirken aynı parayla büyük şehirlerde yaşamak ciddi bir külfet. Asgari ücret belirlenmesi kalkınma ajanslarına bırakılmalı"dedi. 
 
Ekonomi Gazetecileri Derneği'nce (EGD) Anadolu Buluşmaları etkinliği kapsamında Millenicom’un destekleriyle Kocaeli Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Gürsel, sanayicilere ve ekonomi muhabirlerine ''İstihdam Maliyetlerini Aşağıya Çekme Yöntemleri'' konusunda sunum yaptı.
''Türkiye'de iş gücü piyasası reformları yapılmazsa rekabet sorununun üstesinden gelemeyeceğimizi biliyorum'' diyen Gürsel, şöyle devam etti:
''Muazzam bir cari açık var. Yeterince rekabetçi olmayan bir sanayi, ihracatta yeterli performans gösteremiyor ama aynı zamanda önemli ölçüde ithalatla rekabet edemiyor. Dolayısıyla Türkiye'nin sanayileşmesi ve hızlı büyümesinin devam etmesi için mutlaka sanayideki rekabet sorununun üstesinden gelinmeli. Yöntemlerin en kolayı kur gibi gözüküyor ama sorunu tamamen kurla çözmek mümkün değil. Türk Lirası'nın aşırı değerli olmasını engelleyici politikalar gütmek gerekir. Merkez Bankası yeni bir denemeye geçti, ben buna 'ezber bozan politika' diyorum. Bir taraftan faizi indirip, öbür taraftan munzam karşılıkları artırıp krediyi sıkıştırarak, kredi artışını frenlemeye çalışıp ekonomiyi belli bir dengede tutmaya çalışıyor. Aksi takdirde Türk Lirası sıcak para baskısı altında daha da değerlenme yolunda gidiyordu.''
Makro ekonomide nispeten dengeli bir büyüme yürütülürken, diğer taraftan mikro reformların geliştirilmesi gerektiğini savunan Gürsel, asgari ücrete ilişkin şunları söyledi:
''Asgari ücreti düşürelim, öyle rekabet edelim diyecek değilim. Çünkü asgari ücret çok yüksek değil. Tartışma, asgari ücret üzerindeki maliyetlere odaklanabilir. Asgari ücret çok yüksek değil. Asgari ücret yüksek mi, düşük mü meselesi Türkiye'nin bölgelerine göre farklılık gösterebilir. Asgari ücretin İstanbul'da, İzmit'te tek başına bir aileyi geçindirmesi mümkün değil. Ama Kars, Şanlıurfa, Diyarbakır'da asgari ücretin düşük olduğunu sanmıyorum. Türkiye'de kayıt dışı, asgari ücretle çalışan pek çok insan var. Her 5 ücretliden 1'i kayıt dışı çalışıyor. Bunların çoğunluğu asgari ücretin altında çalışıyor. Asgari ücretin neti yetmiyor ama brütü de firmalar için ciddi maliyet oluşturuyor. Bunun içinden çıkma yollarından biri istihdam vergileri dediğimiz vergi yükünü hafifletmektir. Hükümet bunu biraz yaptı. Yüzde 5 oranında bir indirim sağlandı. Benim bu noktadaki önerim, bölgesel asgari ücret uygulamasıdır. Bazı bölgelerde daha düşük, bazı bölgelerde de daha yüksek asgari ücret uygulanabilir.''
 
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli'nin Türkiye'nin imalat sanayisindeki payı bakımından yüzde 13'le İstanbul'dan sonra en büyük 2. sanayi kenti olduğunu anımsatarak, sanayideki bu gelişmişliğin en önemli nedeninin Kocaeli'nin konumu ve lojistik üstünlüğü olduğunu ifade etti.

Kocaeli'de 155'i yabancı olmak üzere KSO'ya kayıtlı 2 bin 200 sanayi kuruluşu bulunduğuna dikkati çeken Zeytinoğlu, ''2010 yılında Kocaeli'deki otomotiv firmaları Türkiye araç üretiminin yüzde 30'unu karşılamıştır'' dedi.

''Enerjide dışa bağımlı olmamız bizim için büyük handikaptır. Türkiye enerjisinin yüzde 75'ini ithalatla karşılıyor'' diyen Zeytinoğlu, şöyle konuştu:
''Yüksek enerji maliyetleri sektörlerimizde üretimi daha da maliyetli hale getirmektedir. Rekabet ettiğimiz ülkelerle özellikle de AB ülkelerine göre neredeyse en pahalı elektriği ve en pahalı suyu kullanıyoruz. Bu maliyetler OECD ortalamalarının da üzerindedir. 2009 yılında elektrik üretimimizin yüzde 48,6'sı doğalgazdan, yüzde 28,3'ü kömürden, yüzde 18,5'i hidroelektrikten, yüzde 3,4'ü sıvı yakıtlardan ve yüzde 1,1'i yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiştir. Alternatif enerjiler bu noktada önem kazanıyor.''

Türkiye genelinde 1 saatlik çalışma sonucu her bir çalışanın milli gelire katkısının 12 dolar olduğunu, bu oranın Avrupa'da 30 dolar, ABD'de 40 dolar seviyesinde bulunduğunu dile getiren Zeytinoğlu, Türkiye'deki elektrik fiyatlarının, rekabet ettiği ülkelere göre çok yüksek olduğunu söyledi.

Bunun girdi maliyetlerini artırdığını ifade eden Zeytinoğlu, enerji, iş gücü ve finansman maliyetleri, rekabet edilen ülkelerle eşit düzeylere çekildiği takdirde, girdi maliyetlerinin azalacağını sözlerine ekledi.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdürü Abdullah Atalay da, İstanbul'un Avrupa yakasında yaklaşık yüzde 14 büyüklükteki bir tüketim ihtiyacını karşılayan, 4 milyon 200 bin abonesi bulunan, Türkiye'nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olduklarını söyledi.

Türkiye'de sanayi sektörüne satılan elektrik enerjisinin bedelinin, diğer tarife gruplarıyla mukayese edildiğinde ciddi avantajlar içerdiğinin görüldüğünü ifade eden Atalay, yıllık enerji üretiminin 210 milyar kilowat/saate ulaştığını, nihai enerji tüketimi açısından bakıldığında sanayi sektöründe yüzde 32'lik enerji tüketimi, elektrik enerjisi açısından bakıldığında da sanayi sektöründe yüzde 46'lık tüketimin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Atalay, şöyle konuştu:
''Öncelikle enerjiyi verimli kullanmalıyız. Çünkü kendi kendimize yetecek kadar bir enerjimiz yok. Enerjiyi büyük oranda ithal ediyoruz. İklim değişikliği, küresel ısınma gibi faktörler, yeşil enerji tesislerini teşvik ediyor. Türkiye'de enerjinin etkin kullanımı halinde başta sanayi sektörü olmak üzere yüzde 25 oranında tasarrufun elde edileceği ve yaklaşık 250 segmentte de enerjinin verimli kullanılabileceği tespitleri var. Enerjinin temel girdi olarak imalat sektöründe yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen bir maliyet oluşturduğunu göz önüne aldığımızda, enerjinin verimli kullanımı konusundaki enerji yönetimini başlı başına hayata geçirmek gerektiği ortaya çıkıyor.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Atalay, kayıp kaçak oranlarına ilişkin, ''Türkiye'de kayıp kaçak elektrikle mücadele konusunda dağıtım şirketleri büyük bir mücadeleye girdi. Yıllardır bu mücadele devam ediyor. Yüzde 25'lerin üzerinde olan kayıp kaçak kullanım oranları bugün Türkiye genelinde yüzde 14'ler seviyesine geriletilmiş durumda'' bilgisini verdi.
 
ETH CEO ve Millenicom Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Kuyulu ise ''İletişim Maliyetlerini Aşağıya Çekme Yöntemleri'' konulu sunumunda işçilik, ve enerji maliyetlerinin önemli olduğunu ancak ihracat bazında gelişmeye çalışan bir ülkede iletişim maliyetlerinin de önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

''Avrupa'da büyümenin arkasındaki en önemli motor, telekomünikasyon sektörüdür'' diyen Kuyulu, şöyle konuştu:
''Avrupa'da oluşan her dört yeni işten biri telekom sektöründedir. Benzer durum Türkiye'de de geçerli. Telekomünikasyon sektörü yalnızca telefon konuşmalara bakıldığında 26 milyar TL civarında büyüklükte bir sektördür. Örneklersek, Türk sanayisinin yüzde 15'ini barındıran Kocaeli'nin telekomünikasyon hizmetlerine aşağı yukarı 4 milyar TL para harcandığı anlamına gelir.''

Kuyulu, şirketlerin tasarruf politikasıyla telekomünikasyon giderlerinde yüzde 40-50'ler oranında tasarruf sağlayabileceğini, sektörde rekabetin artmasıyla maliyetlerin daha da düşeceğini sözlerine ekledi.

Bu haber 3902 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinliklerimiz

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti...

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti... Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu MKG'nin Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği "Tü...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) VIII. Küresel Isınma Kurultayı'nı 30 Kasım 2016 Çarşamba günü Tarihi Havaga...

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği