Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Gazeteciler Taksim'de buluştu...

Gazeteciler Taksim'de buluştu...

Tarih 05 Mart 2011, 11:55 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği'ninde içinde olduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun gazetecilere yönelik gözaltılarla ilgili 04 Mart 2011 Cuma günü Taksim'de bir araya geldi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği'ninde içinde olduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun gazetecilere yönelik gözaltılarla ilgili 04 Mart 2011 Cuma günü  Taksim'de bir araya geldi. 
 
GAZETECİLERE BASKILARI KINIYORUZ
 
Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul, Mümtaz İdil, İklim Bayraktar, Sait Kılıç, Müyesser Yıldız ve Aydın Bıyıklı ile yazar Yalçın Küçük'ün evlerinde bu sabah saatlerinden itibaren yapılan aramaları ve baskıları kınıyoruz.
Bu uygulamalar, basın ve ifade özgürlüğünün açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Gazeteciler üzerindeki baskıların giderek artmasından duyduğumuz endişeler artık tahammül edilemez bir noktaya ulaşmıştır.
Halen cezaevlerinde 61 gazeteci tutuklu ve hükümlü olarak bulunmaktadır. 2009 yılının başından bu yana, bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ya da gözaltına alındıktan sonra tutuklu olarak yargılanması süren 31 gazeteci daha bulunmaktadır.
Ayrıca yargılandıkları davalarda haklarında para ya da hapis cezası verilmiş olmakla birlikte cezanın infazı 5 yıl süreyle ertelenmiş olan ya da mahkeme kararı temyiz edildiği için haklarında verilmiş olan cezalar henüz kesinleşmemiş olan 39 gazeteci daha vardır.
Sadece 3000'den fazla gazeteci aleyhinde açılmış  gizliliğin ihlali ve benzeri davaların devam ediyor olması kaygı vericidir.
Bütün bu nedenlerle, gerek gözaltında olan gerekse cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan, yargılanan ve haklarında soruşturma açılan tüm meslektaşlarımızla dayanışmamızı göstermek, gazeteciler üzerindeki baskıları protesto etmek amacıyla 4 Mart 2011 Cuma günü saat 12.00'de Taksim Meydanı'nda bir basın açıklaması yapılacaktır.
Tüm meslektaşlarımızın katılımını bekliyoruz.
Saygılarımızla.
 
 GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU
                     DÖNEM BAŞKANLIĞI
 
 
 
 
 
 
Tarih : 4 Mart 2011
Saat  : 12.00
Yer    : Taksim Meydanındaki tramvay durağı.

Bu haber 2847 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği