Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

EGD

EGD "Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" yarışması müracatları başlıyor...

Tarih 13 Şubat 2012, 15:54 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) "IV. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" yarışması müracatları başlıyor. 15 Nisan 2012 tarihine kadar başvuruların yapılacağı yarışmanın ayrıntıları aşağıdaki ödül şartnamesinde bulunmaktadır.

Başvurularınızı PDF formatında aşağıdaki e-mail adresine gönderebilirsiniz. TV, Radyo dallarında aday olacak çalışmaların 1 adet CD'lerini dernek merkezine elden, posta ile veya e-maille gönderebilirler. Turkcell'in anasponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası’nın desteğiyle düzenlenen Ekonomi Basını Başarı Ödülleri ile ilgili yönetmelik ektedir. Katılımınızı bekler, iyi çalışmalar dileriz.
 Ekonomi Gazetecileri Derneği iletişim bilgileri:
Adres: İstiklal Cad. No:22 K:2 Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon: 0212 244 62 96 (Duygu Tekci ve Esra Eren)
Ekonomi Basını  Başarı Ödülleri Şartnamesi
 
Ekonomi Gazetecileri Derneği her yıl ekonomideki gelişmeleri kamuoyuna başarılı bir şekilde yansıtan haberleri ödüllendirme kararı aldı.
 
Başarının ödüllendirilmesi ve ekonomi haberciliğinin teşviki amacıyla verilecek ödüller alanında en iyi olanlar arasından seçilecek çalışmalara verilecek.
 
ÖDÜL YÖNETMELİĞİ 
 
MADDE I - ÖDÜL DALLARI
 
Ekonomi Basını Başarı  Ödülleri Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu’nun her yıl için belirlediği alanlarda verilir.
 
Bu çalışmada amaç, başarıyı  teşvik etmek ve başarıları ödüllendirmektir. 2011 Mart ve 2012 Mart sonu  olarak 1 yıl için ödül verilecek dallar şöyle belirlendi. 
 
. Başarı öyküsü
(Yazılı basın, radyo, televizyon, interneti kapsamaktadır)
 
. Söyleşi  – Röportaj
(Yazılı basın, radyo, televizyon, interneti kapsamaktadır)
 
. En iyi haber
(Yazılı basın, radyo, televizyon, interneti kapsamaktadır)
 
. Ekonomi köşe yazısı 
 
. Ekonomi Programı  (Radyo, TV) 
 
. Grafik-Tasarım
(Yazılı basın, televizyon, interneti kapsamaktadır)
 
. En iyi sektör haberciliği
 (Yazılı  basın, televizyon, radyo, internet – Yıl boyunca belli bir sektörde dizi-araştırma haberi yaparak dikkat çeken ve uzmanlığını gösteren başarılı uzman ekonomi gazeteciliğine verilir) 
 
.Yerel Basın Ödülü
 (Yazılı basın, televizyon, internet, radyo, medya kuruluşları kurumsal kimlikleri veya bireysel olarak katılabilirler. Bu kategoride haber, söyleşi ve inceleme-araştırma dallarında eserlerle müracaat edilebilir)
 
. Jüri Özel ödül
 
 . TURKCELL Özel ödülü
(Yazılı basın, tv, radyo,internet - Yıl boyunca 
teknoloji ve iletişim alanında haberler değerlendirilecek)
 
Yönetim Kurulu bunlara yeni dallar eklenmesine karar verdiğinde yönetmeliğin aşağıdaki hükümleri yeni konulacak dallar için de geçerli olacaktır. Yeni dallarla ilgili başvuru koşulları yönetmeliğe madde eklenerek belirlenecektir. 

 
MADDE II - ADAYLIK
 
Yönetim Kurulları, ödül verilecek dallarda başvurmaları için adaylara açık çağrıda bulunur. Ödül için adaylar bizzat başvurabilecekleri gibi başka kişiler, kurum ve kuruluşlar da aday bildirebilirler. İlgili kuruluş  ve kişiler, adaylık için gerekli genel koşulları yerine getirmek zorundadırlar.
 
Yönetim Kurulları, ödül verilecek dallar için "Ön Araştırma Kurulu" da kurabilir. Bu kurul da adaylık için öneride bulunabilir.
 
Bu kurul en az üç kişiden oluşur ve nihai seçimde oy hakkı yoktur.
 
Bir kişinin herhangi bir dalda aday gösterilebilmesi için izninin alınması veya kendisine haber verilmesi gerekmez.
 
MADDE III - ADAY OLABİLMENİN GENEL KOŞULLARI
 
a) Adaylar bir dalda ve bir eserle başvurabilir. Hangi dalda yarışmaya katılacaklarını belirtmeleri gerekmektedir.
b) Ekonomi Basını Başarı Ödülü kazanan daha sonraki yıllarda ödül için yeniden başvurabilir.
c) Ödüle yazılı basından katılacakların yayınlanmış yazılarını en az bir adedini PDF formatında gönderecekler.
d) Televizyon Ödülünde 1 Adet CD
e) Radyo Ödülünde 1 adet CD' nin gönderilmesi gerekiyor.
f) Adaylık için başvuru veya araştırma süresi 15 Nisan’da sona erer. Postadaki gecikmeler kabul edilmez. Başvuralar ilgili adrese elden dernek merkezine veya gerekli formatta e-mail olarak  teslim edilebilir.
g) Kolektif çalışmalar ödüle aday olabilir. Çalışmayı gerçekleştirenler ortak aday sayılır. Eseri meydana getirenlerin aralarından bir kişiyi aday göstermeleri halinde, ödül sadece bu adaya verilir.
h) Ölmüş kişiler aday gösterilemez. Adaylık için başvurmuş veya gösterilmiş bir kişi adaylıktan sonra ölmüş ise değerlendirmeye alınır, kazanırsa ödül tutarı yasal mirasçılarına ödenir.
k) Ödül Sekreterliği'ne bilgi vermek şartıyla takma isimle de ödüle başvurmak mümkündür.
l) Ekonomi müdürlerinin haberleri yarışma dışı tutulacaktır.
n) Aday olanın Ekonomi Gazeteciler Derneği üyesi olması veya bir EGD üyesinin ekonomi gazetecisi olduğunu ilişkin referansı vermesi gerekir.
 
 MADDE VI - UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ
 
Ödül Sekreterliği her daldaki başvuruları, bu yönetmelikte belirtilen koşullara uygunluğu bakımından inceler; koşullara uygun olmayan başvuruları belirler.
Şekil açısından yönetmeliğe uygun olan tüm eserler, hiç bir ayrım ve içerik açısından herhangi bir inceleme yapılmaksızın, ilgili seçici kurullara sunulu
 
MADDE VII - SEÇİCİ  KURULLARIN ÇALIŞMASI
 
Seçici kurul, Ekonomi Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu’nun belirlediği tarihte çalışmalarına başlar; kendilerine sunulan eserlerle ilgili karara varmak üzere tamamen bağımsız olarak çalışma düzenlerini saptar. 
 
Seçici kurullar, adayların yapıtları  veya faaliyetleri ile ilgili konularda uzmanlara danışabilir ve onları  davet edebilir.
 
Seçici kurullar, ödülün bir kişiye (kolektif çalışmalarda bir gruba) verilmesini kararlaştıracağı gibi, ödül verilen dallarda adayları teşvik amacıyla bir kişiyi de (kolektif çalışmalarda bir grubu) övgüye değer görebilir; ödüle değer aday görülmediği takdirde o dalda ödül verilmemesine de karar verebilir.
 
Adayın mesleki çalışmaları  da değerlendirmede göz önünde bulundurulur. EGD Yönetim Kurulu ile seçici kurul üyeleri ödüle aday gösterilemez. Ödüler düşünce, cinsiyet, ırk ve din farkı gözetmeksizin nesnel ölçülere göre verilir.
Kararlar, üye tam sayısının yarıdan bir fazlasının oyuyla alınır. Örnek olarak: 7 üyeden oluşan seçici kurulda kararlar en az 4 üyenin oyu ile alınır. Övgüye değer görme kararı için de aynı oy çokluğu aranır.
 
Seçici kurul başkanının da tek ve eşit oy hakkı vardır. Oylamalarda gizli oy yöntemi uygulanır. Oy birliği ile karar alınırsa açık oy ile de ödüller verilebilir.
 
Secici kurul bir toplantıda karara varamazsa ikinci toplantıyı yapabilir. Seçici kurul görüşmeleri, kurul üyeleri tarafından kamuya açıklanmaz. Seçici Kurulların kararları kesindir, itiraz üzerine yeniden değerlendirme yapılmaz.
Seçici kurulu tarafından sonuçlar tamamlandıktan sonra Yönetim Kurulu uygun göreceği tarihte açıklayacaktır, ödül alanları bir tutanakla yönetim kuruluna bildirir. Yönetim kurulları, seçici kurulun kararına uyar.
 
MADDE VIII - ÖDÜL TUTARI
 
Her yıl verilecek ödül miktarı, EGD Yönetimi tarafından her dal için eşit olarak saptanır. 2012 yılı için belirlenen ödül tutarı 2.500 TL olarak belirlendi.
 
MADDE IX - ÖDÜLLERİN DAĞITIMI
 
Ödüller secici kurul tarafından gerek görülürse bölüştürülebilir. Ödül kazanana, parasal ödül dışında, "Plaket" verilir.
 
XX - SEÇİCİ  KURUL
 
Yönetim Kurulumuz 2011 Mart ve 2012 Mart sonu  ödülleri için seçici kurulun aşağıdaki isimlerden oluşmasını uygun bulmuştur
 
* Abdurrahman Yıldırım- Habertürk
* Vahap Munyar- Hürriyet
*Önder Barlas- Dünya
* Selçuk Geçer- 24 TV
* Celal Toprak- Ekonomi Gazetecileri Derneği
* Turhan Bozkurt- Zaman
* Jale Özgentürk- Radikal
*İdriz Çokal- Para Dergisi
*Ali Bayaslan-Anadolu Ajansı
*Mustafa Kemal Çolak- Ekonomist
* Esin Gedik- Ekonomi Gazetecileri Derneği
* Mehmet Ali Ergün- Akşam
* Tarık Yılmaz- Sabah
* Servet Yıldırım- Cnbc-e
* Koray Öztürkler- Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
 

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EGD Duyurular

EGD 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti / EGD Seçimini Yaptı

EGD 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti / EGD Seçimini Yaptı Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin 3. Olağan Genel Kurul'u 3 Nisan 2016 Pazar günü gerçekleştirildi

EGD Genel Kurul Daveti- 3 Nisan 2016 Pazar günü saat 13.00'da Beyoğlu Gazeteciler Lokali'nde...

EGD Genel Kurul Daveti- 3 Nisan 2016 Pazar günü saat 13.00'da Beyoğlu Gazeteciler Lokali'nde... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 3. Olağan Genel Kurul için toplanıyor.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği