Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Hedef  ''Türkiye'ye gelen her iki turistten birinin İstanbul Akvaryumu görmesini sağlamak''

Hedef ''Türkiye'ye gelen her iki turistten birinin İstanbul Akvaryumu görmesini sağlamak''

Tarih 03 Ocak 2013, 10:58 Editör Duygu Tekci

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan Florya'daki İstanbul Akvaryum Ekonomi Gazetecileri Derneği'ni ağırladı.

Dernek üyelerine İstanbul Akvaryum’u gezdiren İstanbul Akvaryum Genel Koordinatörü Dilek Çapanoğlu en büyük hedeflerinin Türkiye’ye gelen her iki turistten birinin İstanbul Akvaryumu görmesini sağlamak olduğunun vurgusunu yaptı.

Çağanoğlu, “Kurulduğumuz günden bu yana birincil prensibimiz içerideki canlı hayatını korumaktı. Dünyadaki birçok türü ülkemize getirmek meşakkatli bir süreçti. Biz kurum olarak özellikle doğadan canlı almıyoruz. Dünyada bu konuda özel üretim yağan çiftliklerle çalışıyoruz. Amacımız gidemeyeceğiniz göremeyeceğiniz denizleri ve içinde müthiş bir ahenkle yaşayan canlıları görme ve tanıma imkanı sunmak.” dedi. Açıldığı günden bu yana yaklaşık 500 bin yabancı turist ağırlayan İstanbul Akvaryum turizmin yeni cazibe merkezi olmak yolunda ilerliyor.

100 milyon dolarlık bir yatırım olan İstanbul Akvaryum’da 1500 farklı türde 15 bin su ve kara canlısı yaşıyor. Dünyada ki örneklerinden özel olarak yapılan temaları ile ayrılan akvaryum 1,2 kilometrelik bir gezi parkurunda 16 farklı temayı ve bir amazon yağmur ormanını gözlemleme fırsatı sunuyor. Su altı dünyasında yaşayan bütün canlıları her temanın kendi habitatı içinde sunan İstanbul Akvaryum konsept olarak bir müzeyi andırıyor. Özellikle arap coğrafyasının ve komşu ülkelerin vatandaşlarının ilgisini çeken akvaryum turizm açısından yarattığı potansiyeli büyütüyor.

Akvaryum içinde yer alan bilgi üniteleri, denizlerin var olduğu coğrafyalara ait özel temalar, dünya denizleri düşünüldüğünde akla gelen kişi ve olaylar özel olarak tasarlandı. Barbaros Hayrettin Paşa’nın balmumu heykelinden Truva atına, ünlü Liberty Batığından Nuh’un gemisine kadar birçok simge temalandırılarak İstanbul Akvaryum içinde yerini aldı. İstanbul Akvaryum’a geldiğinizde Marmara ve Karadeniz’den başlayan yolculuk Ege ve Akdenizi takip ederek Süveyş Kanalına ulaşıyor. Oradan Okyanuslara ulaştıktan sonra Amazon Yağmur Ormanlarını keşfe çıkıyorsunuz.

İstanbul Akvaryum 17 aylık süreden bu yana 1,5 milyon ziyaretçi ağırladı. Dalış brövesi olanlara ana tankta okyanus balıkları ile yüzme imkanı sunan akvaryum eğitim çağındaki çocuklarında ilgi odağı olmuş durumda.

 

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği