Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Küresel ısınmayla ilgili farkındalık yarattık...

Küresel ısınmayla ilgili farkındalık yarattık...

Tarih 03 Ocak 2013, 11:33 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 4. Küresel Isınma Kurultayı Kitap Tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

EGD Başkanı Celal Toprak “4 yıl önce küresel ısınmayla ilgili dünyada ve Türkiye’de farkındalık eksikliği olduğunu düşünerek bu yola çıktık. Bugün ise küresel ısınmayla ilgili kamuoyunda farkındalık yarattığımızın bilincindeyiz.” dedi.

4 Aralık’ta TAV Airport Hotel’de gerçekleştirilen 4. Küresel Isınma Kurultayı Kitap Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan EGD Başkanı Celal Toprak “4 yıl önce küresel ısınmayla ilgili çalışmalarımıza başladığımızda bilim adamlarıyla bir araya geldik. Amacımız toplumda ve kamuoyunda farkındalık yaratmaktı. Çünkü dünyada ve Türkiye’de küresel ısınmayla ilgili farkındalık eksikliği olduğunu düşünüyorduk. Toplantılarımıza 80’e yakın gazeteci katıldı. Toplantıdaki konuşmaları kitap haline getirdik ve bugün sizlerle paylaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sadece çevre değil ekonomiye de kazandırıyoruz”

TAV Havalimanları olarak sürdürülebilirliği öncelikli hale getirdiklerini belirten TAV Havalimanları Sürdürülebilirlik Grubu Lideri Necdet Büyükbay konuşmasında “Atatürk, Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanları’nda karbon salınım çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda Avrupa’yı yakından takip ediyoruz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatları aldığımızda ilk iş hafriyatı geri dönüştürmek oldu. Camları kırmadık, sökerek başka yerlere entegre ettik. Çıkan betonu dolgu olarak kullandık, demirleri ise geri dönüşüme gönderdik. Söktüğümüz ağaçları başka yerlere diktik. Tüm bu çalışmalarımız Türkiye’de bir ilk ve örnek olmasını istiyoruz. Tüm çalışmalarımızı toprağa hürmet için gerçekleştiriyoruz. Çevreye özen göstermekle kalmıyoruz ekonomiye de kazandırıyoruz. Sürdürülebilirlik  bilinci sadece yasal yaptırımlarla olmamalı. Medyanın sürdürülebilirlik için rölü çok büyük. Medyada büyük rol oynayan EGD’ye çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sanayicileri çevre için bilinçlendirmeliyiz”

Sanayi ve çevrenin birleşmesinin önemine vurgu yapan Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu “Türkiye’de çevrecilikle uğraşanların eğitilmesi gerekiyor. Ben bir çimento fabrikasının başındayım. Eğer çevreye zararımız olursa bu işi bırakırım. Fabrika bacalarından 350-400 derece ısı çıkıyor. Bu bacalardaki ısıyı su ve klimalarda kullandık. Hem fabrikaya ekonomik katkı hem de çevreye katkı sağladık. Ekonomik kalkınma çevreyle birlikte olması lazım. Zenginlik güzel bir şey ama çevreye dikkat edilmesi gerekiyor. Amacımız sanayicilerimizi çevre konusunda bilinç sahibi olması sağlamak.” dedi.

“Sürdürülebilirlik için çalışmalarımız devam edecek”

Sürdürülebilirliği havacılık alanında dikkat edilmesi gereken bir değer olduğunu ifade eden TAV Havalimanları Kurumsal İletişim Koordinatörü Bengi Vargül “Sürdürülebilirliği ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla değerlendirmek gerekiyor. Tüm çalışanlarımıza sürdürülebilirlik konusunda eğitim veriyoruz. Bunun için bir okulumuz da mevcut. Tüm çalışmalarımızı gönülden yapıyoruz. Çünkü havacılık alanında sürdürülebilirlik çok önem verilmesi gereken bir konu.” şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda tüm katılımcılara '' Çevre Dostu'' sertifikası takdim edildi.

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği