Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

EGD Turizmcileri ''TÜYAP''da buluşturdu

EGD Turizmcileri ''TÜYAP''da buluşturdu

Tarih 31 Ocak 2013, 12:48 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 27 Ocak 2013 tarihinde, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'te "Türkiye Ekonomisi ve Sağlık Turizmi" başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, moderatörlüğünü ise Yeni Şafak Gazetesi Ekonomi Yazarı ve EGD Denetim Kurulu Üyesi Fikri Türkel yaptı.Vali ve kaymakamların, yerel yönetim liderleri ile otel ve turizm sektörü temsilcileri başta olmak üzere  basının da çok yoğun talep gösterdiği konferansın ilk konuşmacısı Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği  Sağlık Komite Başkanı Emin Çakmak oldu. Çakmak;’’ Dünyadaki trendlere baktığımızda son yedi yılda üçyüzelli etkinliğe imza attık. Son iki yıldır Ekonomi Bakanlığı’mızın  konuya sahip çıkması ve devlet politikası haline gelmesiyle birlikte, dört hizmet sektörüne, sağlık, bilişim, eğitim ve filimcilik olmak üzere ciddi bir teşvik çıkarıldı. Zafer Çağlayan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü eskiden Türkiye Cumhuriyeti bayrağını dünya ve Avrupa Kongrelerinde beş ya da on tane sektör temsilcisi ile temsil ederken teşvikten sonra ciddi bir ivme kazanmıştır. Otuz beş, kırklı hatta ellili temsilciyle beraber gidip bayrağımızı en üst düzeyde en iyi konuma taşımaya çalışılıyor’’dedi.

Turizmde yükselişi yakaladık, eksilere düşmedik

Konferansın diğer konuşmacısı olan Artvinliler Derneği Başkanı Recai Delibaşoğlu;’’ Türkiye,  turizm açısından 38. sırada iken son on yılda ilk yediye yükseldi. Beş sene sonraki hedefimiz son beşe girmektir. Otuz iki milyon turist oldu bu sene. Yirmi dört milyar dolar girdisi olan çok büyük bir sektör turizm sektörü. Bu sektör dünyada dört trilyon doların döndüğü bacasız bir sektör. Turist sayısında artış olan ilk beş ülke olarak ilk sırada Gürcistan var. Bunları İsviçre, Ukrayna,Almanya, Hollanda ,Rusya,Belçika ,ABD , Bulgaristan gibi ülkeler  takip ediyor.Bu ülkeler  ilklerde yer alırken, diğerleri eksiye düştü.Biz, ülke olarak bu yıl 1,8 artışı yakaladık, eksilere düşmedik. Beş sene sonraki hedefimiz ise elli milyon turist olacak’’dedi.

Seyahat Kültürü Tv Programcısı ve Turizm Yazarı Esra Alkan;’’ Turizmde politika yapılmamalı. Çünkü, turizm söylemez, yapar. Arkeolojik kazı yapılan köylerin  ve küçük yerlerin kalkındırılması, korunması ve sürdürülebilir turizmde  desteklenmesi gerekiyor’’şeklinde ifade etti.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü  ve EGD Saymanı Faruk Erdem;’’ Sağlık sektöründe birlik yok.  Başarıya ulaşabilmemiz için  sektörde birliğin olması lazım’’dedi.

Halkla İlişkiler hizmeti verilmeli

Turizm Yazarları ve Gazetecileri  Derneği Başkanı ve Haftalık Para Dergisi  Editörü Kerem Köfteoğlu;’’ Ülkemize sağlık sektörünü incelediğimizde algı sorununun olduğunu görüyoruz . Bir de bakıyorsunuz ki her yer başkent. Türkiye’nin her yerinde büyük bir potansiyel var. Ülkemizde sağlık sektörü deyince yaşlıların ve muhafazakar kesimin gittiği bir turizm gibi algılanıyor. Oysa, ülke olarak çok büyük bir potansiyele sahibiz. Biz bu potansiyeli  yaşam merkezi  haline getirmeliyiz. Sağlık turizminde ortak akılla ,ihtiyaca uygun,  spot ve başlık oluşturmanın zamanı geldi.Doğru mesajların tüm ülkeye tek elden  verilebilmesi için bilgi bankası kurulmalı. Eski algıyı değiştirip, ülke tanıtımında yeni adımlar için  halkla ilişkiler hizmeti alınmalı’’dedi.  

Termal Turizm'e yönelmeli

Türkiye Gazetesi  Ekonomi Yazarı Metiner Sezer;’’Türkiye, 100 milyar doların yüzde birini elde ediyor. Türkiye’nin sağlık turizminde çok büyük avantajları var.  Hem doğuya hem de batıya hitap eden bir potansiyeli var. Ancak Türkiye,  sağlık turizminde  doğru planlama yapmayı bilmiyor.  Sağlık sektöründe kümeleşme yoluna gidilmeli.  Termal turizme yönelinmeli’’şeklinde ifade etti.’’Ülkemize ait sağlık verilerine dikkati çeken Business Week Sağlık ve Turizm Muhabiri Osman Kurt;’’ Türkiye’de sağlığın  KPMG  verilerine göre tarihsel değişimlerine yer verdi. Kurt;’’ Turizm ne kadar zarar görürse görsün,sağlık için hizmete devam edilecek’’ dedi.

Sağlık sisteminde devre mülk sistemi değişmeli

Başına gelen bir sağlık sorunu nedeniyle Dubai'yi örnek veren  Ekonomi Vitrini Yayın Yönetmeni Şeref Özata;’’Dubai’de sağlık hizmetleri ücretsiz yapılıyor. Türkiye’ye gelip, bu durumu anlattığımda herkes ücretsiz Check-up için Dubai’e gitti’’ dedi. Çeşitli verilere yer veren Özata;’’ Sağlık turizminde devre mülk sistemini değiştirmek gerektiğini söylerken, Türkiye’nin sağlık turizminde yeterince gelişemediğine dikkat çekti.

Konferansa katılan Mardin Valisi Turhan Ayvaz;’’ Biz Mardin’de tarihi gün ışığına çıkartıp, turizmin hizmetine sunmak için çalışıyoruz.Ülkemizi 2023’te 5 milyon turist bekliyoruz’’dedi.

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği