Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?





Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Geleneksel Yılbaşı Buluşması gerçekleşti...

Geleneksel Yılbaşı Buluşması gerçekleşti...

Tarih 27 Aralık 2014, 10:11 Editör Duygu Tekci

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel yılbaşı buluşması gerçekleştirildi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'ndeki buluşmada EGD üyeleri, iş ve siyaset dünyasından isimler bir araya geldi

EGD'nin geleneksel yılbaşı buluşması

- EGD Başkanı Toprak:
- "Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda mesleğin geleceğine ilişkin önemli kararlar aldık"
- TİM Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu:
- "2015 yılıyla birlikte ihracata ve ihracatçıya daha fazla pozitif ayrımcılık tanınmasını bekliyoruz"

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel yılbaşı buluşması gerçekleştirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'ndeki buluşmada EGD üyeleri, iş ve siyaset dünyasından isimler bir araya geldi.

TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, programda yaptığı konuşmada, geleneksel hale gelen bu etkinlikte iş dünyasıyla ekonomi gazetecilerinin bir araya geldiğini söyledi.

Her sene buluşma kapsamında ekonomi basınının başarılı temsilcilerinin ödüllendirildiğini aktaran Çıkrıkçıoğlu, tüm ekonomi basınına ihracata ve ihracatçılara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. 

Çıkrıkçıoğlu, 2014'ün kendileri için oldukça zorlu fakat başarılarla anılacak bir yıl olduğuna belirterek, dünya ekonomilerinde yaşanan dalgalanmalardan ve siyasi gelişmelerden etkilendiklerini dile getirdi.

Çıkrıkçıoğlu, "Bu yıl Ortadoğu'da IŞİD sorununun ortaya çıkması, Rusya-Ukrayna-Batı gerginliği, yılın ikinci yarısından sonra küresel büyümenin yavaşlaması ihracatımızın hızını yavaşlattı. Buna rağmen Türkiye ekonomisi büyüdü. İhracatımız artış temposunu sürdürdü" dedi. 

Türkiye'nin 2014 yılı ihracat rakamlarını 2 Ocak'ta Ankara'da açıklayacaklarını belirten Çıkrıkçıoğlu, "2015 yılıyla birlikte ihracata ve ihracatçıya daha fazla pozitif ayrımcılık tanınmasını bekliyoruz. Çünkü 2015 yılında ihracatın öneminin gittikçe artacağına inanıyoruz. Sizlerle iş birliği içerisinde Türkiye'nin ekonomik atılımına yönelik gündemi belirlemek istiyoruz. Basınımızın, Türkiye'nin yeni dönemde yapacağı ekonomik hamle ve atılımların yaygınlaşmasında, gündemin ihracata dayalı büyümeye kaymasında önemli katkılarınızın devam edeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Ekonomiyle beraber demokrasi de yukarı çıkmalı"

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Umut Oran ise ekonominin basın ve ihracat emekçilerinin geleneksel birlikteliğinden oluşan sinerjinin önemli olduğunu söyledi.

Kendisinin de eski bir ihracatçı olduğuna değinen Oran, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilmek için her yıl ihracatın yüzde 25 artırılması gerektiğine işaret etti.

Bu hedefin ulaşılabilir olduğunu belirten Oran, şunları kaydetti: 

"Ekonomi çok önemli ama bununla beraber demokrasi de çok önemli. Yapısal reformlar olmadıktan, demokrasi sağlıklı çalışmadıktan sonra ne yaparsanız yapın ekonomi hızlı yükselemiyor. Ana muhalefet partisi olarak iktidar partisiyle anlaştığımız bir husus var; biz de Türkiye'nin ilk 10 ekonomide olması gerektiği konusunda Hükümet'in bu hedefini destekliyoruz. Ancak anlaşamadığımız bir konu var; o da demokrasi standartları, insan hakları, özgürlükler, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, seçim barajı, insani gelişmişlik şartları, kadın-erkek eşitliği... Türkiye buralarda da ilk 10'u hedeflemeli. Ekonomiyle beraber demokrasinin de aynı şekilde yukarı çıkması gerekiyor."

Umut Oran, seçim barajının düşürülmesi, siyasi ahlak ve etik yasası ile özgür basın yasasının çıkarılması için kanun teklifi verdiklerini de belirtti. 

EGD Başkanı Celal Toprak da yılbaşı buluşması programı öncesinde gerçekleştirdikleri Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda mesleğin geleceğine ilişkin önemli kararlar aldıklarını ifade etti. 

- Mesleğe katkı sunan gazeteciler ödüllendirildi

EGD'nin yılbaşı buluşmasında meslekte 25 yılını dolduran ekonomi basını emekçilerine plaket verildi. Özlem Yüzak, Necmi Çelik, Önder Barlas, Tarık Yılmaz, Sefer Levent, Cem Seymen, Gündüz Üç, Murat Başboğa, Oktay Özdabakoğlu, Sedat Yılmaz, Rahime Baş Uçar, Erkan Kızılocak, Günseli Özen Ocakoğlu, Erkan Dursun Zing, Harun Odabaşı, Fatih Kubilay Tural ve Canan Eraslan'a TİM Genel Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından plaket takdim edildi.

Aralarında Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Arslan'ın da bulunduğu meslek emekçilerini belirleyen seçici kurulda yer alan Murat Gülderen, Uğur Küçük, Bora Erdin, Kaan Zenginli, Taylan Büyükşahin, Recep Erçin, Cemre Nur Karaca, Pelin Ünker, Ceren Dilekçi, Burçin Göktan, Arzu Maliki ve Gönül Yıldırım'a İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu tarafından hediye sunuldu.

Ayrıca ekonomi gazeteciliğine katkılarından dolayı Ege Cansen'e, iş cinayetleri ve çocuk işçilerle ilgili duyarlı ve bilgiye dayalı yayınlarından dolayı da Emin Çapa'ya plaket verildi.

Programa katkıları nedeniyle Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir adına Avea Kurumsal İletişim Medya İlişkileri Kıdemli Müdürü Süheyla Akbulut, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu adına danışmanı Kenan Kaffar plaket aldı. Ayrıca Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık'a da programa katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

EGD Başkanı Toprak da TİM Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu'na kendisi adına yapılan fidan dikimine ilişkin sertifika verdi.

 

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinliklerimiz

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti...

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti... Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu MKG'nin Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği "Tü...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) VIII. Küresel Isınma Kurultayı'nı 30 Kasım 2016 Çarşamba günü Tarihi Havaga...

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği