Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Washington'daki Obama - Erdoğan görüşmesi samimi bir havada geçti

Washington'daki Obama - Erdoğan görüşmesi samimi bir havada geçti

Tarih 14 Nisan 2010, 09:58 Editör

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya geldi. 45 dakika süren görüşmeye iki ülkenin Dışişleri Bakanları da katıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da bir görüşme yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya geldi. 45 dakika süren görüşmeye iki ülkenin Dışişleri Bakanları da katıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da bir görüşme yaptı.
Nükleer Enerji Zirvesi'nin yapıldığı merkezde gerçekleşen görüşme dün TSİ 20.45'de başladı ve 45 dakika sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da hazır bulundu. Başbakan Erdoğan ile Barack Obama arasındaki görüşmenin "çok samimi bir havada geçtiği, Ermenistan ve İran başta olmak üzere bir çok konunun ele alındığı" bildirildi. Erdoğan, Obama'ya Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Doğu'da barışın tesisi için yaptığı çalışmaları aktarırken görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kafkafsya bölgesiyle ilgili sürdürdükleri çalışmaların devamı için mutabakata varıldı. Başbakan Erdoğan, ayrıca Obama'ya İran'ın nükleer programı konusundaki görüşlerini de iletti. Obama da Türkiye'nin diplomasi ve barışa yönelik çalışmalarını takdirle izlediklerini ancak çözüme ulaşmak ve ilerleme kaydetmek için bu konuda Türkiye'nin devrede kalarak girişim ve çabalarını, yapıcı katkısını sürdürmesini istedi. "Çok samimi bir havada geçtiği" bildirilen görüşme, 15 dakika planlanmasına karşın 45 dakika sürdü. "Yapıcı ve olumlu olduğu" bildirilen görüşmede, Kafkaslar ve Ortadoğu'daki gelişmeler de ele alındı.
Bu arada Başbakan Erdoğan, görüşme öncesinde ev sahibi Obama'nın "Nükleer Güvenlikte Ulusal Atom Enerji Ajansı'nın Rolü" konulu çalışma yemeğine katıldı. Erdoğan, Obama ile aynı masada yan yana oturdu. Başbakan Erdoğan, Obama ile görüştükten sonra Rusya Federasyonu Başkanı Dmitri Medvedev ile görüşütü.
 
Davutoğlu-Nalbantyan görüşmesi
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın ikili görüşme yaptığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, yaptığı açıklamada, iki bakanın, Washington'daki Nükleer Güvenlik Zirvesi çerçevesinde verilen öğle yemeğinde bir süre görüştüklerini belirtti. Özügergin, Davutoğlu-Nalbantyan görüşmesinin, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan arasında düzenlenen görüşmenin devamı niteliğinde olduğunu kaydetti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley ise, Türkiye ile Ermenistan'ı protokollerin tam olarak hayata geçirilmesi yolunda teşvikin sürdürülmesi açısından kritik bir zaman içinde olduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bugünkü ikili temaslarıyla ilgili bilgi veren Crowley, Davutoğlu-Clinton görüşmesine dair soru üzerine, görüşmenin özellikle Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi süreci üzerine odaklandığını, Bosna'nın NATO ile ilişkileri konusunun da görüşüldüğünü belirtti. Crowley, görüşmenin çok derinlemesine ve olumlu geçtiğini ve 45 dakika sürdüğünü bildirdi. İki ülkenin gündemindeki konuların uzun bir listeden oluştuğuna dikkati çeken Crowley, bu konuların da konuşulması için iki bakanın bugün akşam ya da yarın bir kez daha görüşme yapacağını kaydetti. Crowley, Amerikan yönetimi olarak, sadece Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi üzerine değil, Yukarı Karabağ meselesinin çözümü ve Minsk süreci üzerinde de göreve geldiklerinden bu yana çok büyük enerji harcadıklarını belirtti.
"Türkiye ve Ermenistan'ı, protokolleri tam olarak hayata geçirmeleri yolunda teşvikin sürdürülmesi açısından kritik bir zamandayız" diyen Crowley, görüşmede bu çabalara dair her iki tarafın atabileceği adımları konuştuklarını söyledi. Clinton'ın görüşmede, Türkiye-Ermenistan süreci üzerinde ne kadar zaman harcadıklarını şaka yollu dile getirdiğini kaydetti. Crowley, protokollerin onaylanması için bir "yol haritasının" hazırlanıp hazırlanmadığına dair soru üzerine, "protokollerin onayı yolunda bir formül bulunmasını umut ettiklerini" söyledi. Sınırın açılmasının her iki ülkeye ekonomik yarar getireceğine değinen Crowley, bu konuların çok duygusal ve zor konular olduğunu bildiklerini kaydetti. Crowley, her iki ülkede de güveni tesis etmeye çalıştıklarını belirtti.

Bu haber 2645 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinliklerimiz

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti...

Türkiye'de Marka Olmak paneli gerçekleşti... Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu MKG'nin Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği "Tü...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti...

VIII. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleşti... Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) VIII. Küresel Isınma Kurultayı'nı 30 Kasım 2016 Çarşamba günü Tarihi Havaga...

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği