Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Düşünen robotlar, tablet aynalar geliyor

Düşünen robotlar, tablet aynalar geliyor

Tarih 29 Mart 2013, 10:58 Editör Duygu Tekci

EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, geleceğin teknolojisini anlattı.

Düşünen robotlar, tablet aynalar geliyor

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, geleceğin teknolojisini EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde anlattı.Öztürkler, şu an Google'ın üzerinde çalıştığı akıllı gözlüğün ileride lens teknolojisine uyarlanacağını, robotların artık düşünüp fikirler üretebileceğini, tablet özellikli banyo aynalarının geliştirileceğini söyledi.

Mobil teknolojilerin yaşamın her alanında kullanılmaya devam edeceğini ifade eden Öztürkler, sağlıktan otomotive, eğitimden inşaat sektörüne kadar her alanda daha etkin kullanılmaya devam edeceğini söyledi.

Öztürkler şöyle devam etti:

"Esnek, katlanabilir ekranlar üzerinde çalışılıyor. Birçok cihaz (örneğin fırın, süpürge, buzdolabı, halı gibi) cep telefonu ile kontrol edilebilir hale gelmeye başladı. Örneğin Google'nın üzerinde çalıştığı gözlük test aşamasındadır ve gözlük ile bulunulan lokasyona dair anlık bilgi alınacaktır. Google gözlüğünün önümüzdeki dönemde lens olması düşünülüyor, yani gözdeki lens ile internete giriliyor olacak. Orta ve uzun vadeli gelecekte ise, yapay zeka ön plana çıkacak. Günümüzde de robotlar var, ancak şuan tek yönlü talimatlara uyuyor. Gelecek 80 yıl, 90 yıl sonra, düşünebilen, fikir ortaya atabilen, sorunlar karşısında çözümler bulabilen, birkaç yabancı dili konuşan robotlar hayatın içinde olacak. Teknoloji, sağlıkla, önceden teşhis vs yoğun kullanılacaktır. Sabah dişlerini fırçalayan kişinin vücut röntgeni, aynanın arkasındaki cihaz tarafından çekilip, günlük sağlık verisi anında doktoruna iletilecektir" diye konuştu.

Bebekler de tablet kullanacak

Mobil cihazlar üzerinden bilgiye erişimin her geçen gün arttığını anlatan Öztürkler, tüketici profilinin de değiştiğine işaret ederek, çocukların da teknolojiyle iç içe büyüdüğünü söyledi. Gazetedeki haberlerin okunmak yerine QR kod ile izlenmeye başlayacağı ifade eden Koray Öztürkler, QR kod sayesinde gazetedeki herhangi bir habere ilişkin son güncel gelişmenin izleniyor olacağını kaydetti.

Urfa'da artık, Oxford var

İnternet ile bilgiye ulaşmanın kolaylaştığını kaydeden Koray Öztürkler, herkesin dünya standartlarında eğitim imkanına kavuşabildiğini ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmakta olduğuna değinerek, "Mesela, Khan Academy, dünya çapındaki üniversitelerin verdiği eğitim içeriği notlarını, internet üzerinden tüm dünyaya ücretsiz olarak yayınlıyor. Böylece, internet ile Oxford Üniversitesi, Urfa'daki gencimizin bilgisayarına geliyor" diye konuştu.

 

Bu haber defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi Servisi

Ekonomi basını "EGD Yılbaşı Buluşması"nda bir araya geldi

Ekonomi basını Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması"nın 12'ncisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (...

EGD’den Türkiye’ye ziyaret

EGD’den Türkiye’ye ziyaret Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazetesi’ni ziyaret etti.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği