Ekonomi Gazetecileri Derneği

Anket

Web sitemizi beğeniyor musunuz?

Tüm Anketler

Çok Okunanlar

Etik İlkeler


Gazetecilikte temel amaç  kamuoyunun şeffaf, doğru, zamanında ve eksiksiz bilgilendirilmesidir.

Gazeteci aslında halkın haber alma işlevini yerine getirdiği için toplumsal ve kamusal bir görevi yerine getirir.

Bu nedenle evrensel insani değerlere bağlılık, özet olarak, gazetecilerin savaş kışkırtıcılığı  yapma, silahlanma yarışını destekleme, şiddeti övme, ırkçılık ve ırk ayrımcılığı yapma, baskıcı rejimleri destekleme ve benzeri etkinliklerden kaçınmalarını gerektirmektedir.

Gerçek bir gazeteci barış, demokrasi, insan hakları, toplumsal gelişme gibi evrensel insani değerleri savunur.

Bu genel değerler Ekonomi Gazetecileri Derneği kuruluşunda kabul etmiş ve savunma kararı almıştır. Bunlara ek olarak daha sonraki çalışmalarda ayrıntılı olarak çalışma prensipleri ve meslek ilkeleri ortaya konulmuştur. Ortaya konulan bu çalışmaların özeti aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:
 
EGD üyeleri haberi muhatablarından çek ettirir. Cevap ve düzeltme hakkına saygı gösterir. Bu hakların kullanımı için elinden gelen çabayı harcar.

EGD üyeleri meslektaşlarının kötü muamele, yasadışı davranış, haksız yere gözaltı, yargılanma vb. olaylarla karşı karşıya kalması halinde onu destekler. Bu konuda kolektif bir davranış sergilenmesi için caba gösterir.

EGD üyesi, ekonomi gazeteciliği mesleğini karalayıcı yayın yapamaz.
 
EGD üyeleri yasalarla yasaklanmış olmasa dahi, elde ettiği ekonomik ve finansal bilgiyi geniş biçimde yayınlanmadan önce veya sonra kendisinin yahut yakınlarının çıkarları için kullanmaz.

EGD üyesi bu nedenle halkla açık şirketlerin bilgilendirme toplantılarında titiz ve eşitlikçi olunması için uyarıda bulunur.

EGD üyesi ve birinci derece akrabalarının hisse senedi ve spekültaif yatırım araçlarında bir pozisyonu olduğunda, sorumluları bilgilendirmekle yükümlüdür. Bu araçlarla ilgili analiz-yorum yaptığında pozisyon aldığını belirtmesi uygun olur.

 EGD üyesi gazeteci olmayanların da yayın organlarında yazarlık yapmaları halinde kimliklerinin açıklanmasını bekler ve şu kuralın uygulanmasını önerir:

. Bir yayın organında, sürekli veya zaman  zaman, gazetecilik kapsamına giren alanlarda faaliyet gösterenlerin asıl sıfatları, asli işleri uygun şekilde  belirtilmeli, kamuoyu onların temel konumu hakkında bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirme yazarın ya da değerlendirme yapanın adının yanına konulan bir yıldızın altta açıklaması şeklinde olabilir.

EGD üyesi kamu ya da özel sektör kuruluşlarından, bunların yetkililerinden ve bunlar adına basınla ilişkileri sağlayan birim ve kuruluşlardan herhangi bir gerekçeyle haber ve analizi etkileyecek düzeyde hediye kabul edemez.

EGD üyesi kamu yararı  mutlak gerektirmedikçe, yayınlanması istenmeyen haberleri yayınlayamaz. Haber kaynaklarının ve kendisine verilen meslek sırlarının gizliliğini korumaya özen gösterir. 
 
EGD üyesi, gazeteci kimliğini, işlevini ve nüfuzunu kullanarak kendisi, çalıştığı kurum ya da üçüncü şahıs veya kurumlar adına iş takibi yapamaz, buna zorlanamaz.

EGD üyesi, kendisinden ilan ve reklam niteliğinde haber istenmesi halinde, bunların "ilan" veya "reklam" olduğunun belirtileceği garantisini almadıkça haber yapmaz.

EGD üyesi haberinde kendisi ya da kuruluşunun görüşünü empoze etmek de dahil olmak üzere hiçbir gerekçeyle gerçeği çarpıtamaz. Haber ve yorumlarda,kişi ve kurumları hedef alan çirkin, kaba ve onur kırıcı kelime ve ifadeler kullanamaz. 
 
NOT: Özetlenen ilkeler EGD’nin kuruluş çalışmaları sırasındaki toplantılarda,  EGD öncesi çalışmalarda, Kartepe Zirvesi’nde ve Medya ve PR İlişkileri toplantısında karara bağlanmış ve kamuoyunu açıklanmış bildirilerin özetidir

 

Bu sayfa 6734 defa görüntülenmiştir.

Sitede Ara


Gelişmiş Arama

Son Yorumlananlar

    Başarı Ödülleri Şartnamesi | Ekonomi Servisi | Basından Haberler | Etkinliklerimiz | EGD Duyurular | Üyelerden Haberler | Eleman Arayanlar | İş Arayanlar | Bize Ulaşın | Zirve Dergisi | 
    Yasal Uyarı  |  Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi  |  Yazarlık Başvurusu
    Tüm hakları saklıdır 2009 © - Ekonomi Gazetecileri Derneği